اوقات شرعی
   
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 195
    کد: 76669
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
    یادداشت/

    اوقات فراعت به سبک رسانه و فناوری

    امروزه فناوری های نوین و رسانه‏ ها، اوقات فراغت خانواده‌ها را به گونه ‏ای پر کرده‏ اند که فرصت حضور آنها در جمع صمیمی خانواده از بین رفته است.
    اوقات فراعت به سبک رسانه و فناوری

    فراغت پدیده‌ای است که رابطه‌ای نزدیک با تکنولوژی دارد و از ویژگی‌های تمدنی است که از انقلاب صنعتی متولد شده است. مفهوم فراغت، الزاماً مترادف با تفریح نیست؛ بلکه زمان آزادی است که فرد در اختیار دارد و آن را آنطور که مایل است، صرف می‌کند. به‌عبارت دیگر، فراغت مجموعه‌ای از فعالیت‌ها است که فرد با رضایت خاطر یا برای استراحت یا برای سرگرم شدن و یا افزایش اطلاعات یا آموزش و مشارکت اجتماعی، داوطلبانه پس از فارغ شدن از کارهای موظف شغلی، خانوادگی و اجتماعی بدان می‌پردازد.
    در این میان، شاید به جرأت بتوان گفت که وسایل ارتباطی جمعی به‌ عنوان مهم‌ترین ابزار تفریحی و سرگرمی افراد به شمار می‌روند که با پخش و انتشار برنامه‌های سرگرم‌کننده، بر الگوی رفتاری اوقات فراغت انسان اثراتی تعیین‌کننده ای گذاشته اند.
    انسان در اوقات فراغت رادیو گوش می‌دهد، به تماشای تلویزیون می‌نشیند و روزنامه می‌خواند تا سرگرم شود. رشد فناوری سبب شده است تا فناوری های رسانه‏ ای به عنوان یکی از پی‌آمدهای مدرنیسم، با حضور در خانواده‌ها کارکردهای خانواده را تغییر داده و رفتارهایی چون مادی‏گرایی، مصرف‏گرایی و فردگرایی، خانواده را از کارکردهای اصلی خود دور کنند و موجب گسست پیوندهای اصیل خانوادگی شوند. در حال حاضر از به ‏کارگیری فناوری های مدرن تا حدود زیادی گریزی نیست و در کنار آسیب‌ها، مزایا و فوایدی زیادی نیز به همراه دارد. ازاین‌رو، شایسته است با فرهنگ‏سازی و آگاهی‏ بخشی به خانواده‌ها، ضمن بهره‏ گیری از آثار مثبت آن، تدابیری برای کاهش آسیب‌ ها اندیشیده شود.
    پیش از ورود فناوری های مدرن اوقات فراغت در خانواده ها، بیشتر به صورت سیر و سیاحت در طبیعت و دیدار اقوام و آشنایان، کمک به دیگران، درد دل‏ و گفتگو کردن و در یک کلام، در کنار یکدیگر و همراه هم بودن می‏ گذشت. اما امروزه فناوری های نوین و رسانه‏ ها، اوقات فراغت خانواده‌ها را به گونه ‏ای پر کرده‏ اند که فرصت حضور آنها در جمع صمیمی خانواده از بین رفته است. فناوری مدرن، خانواده‌های امروزی را گرفتار نوعی کاستی و سردی در روابط و مناسبات کرده است. استفاده از ابزارهایی همچون انواع بازی های رایانه ای، استفاده از انواع برنامه های نصب شده بر روی تلفن همراه، منجمله شبکه های اجتماعی تحت موبایل و ...، تفریح و اوقات فراغت همراه با نشاط و تحرک اعضا خانواده ها را تبدیل به رفتارهای بدون تحرک و رفتارهای فردگرایی نموده است.
    ایجاد فاصله بین فرزندان و والدین، کمبود محبت در فرزندان و ارضا نشدن نیازهای عاطفی آنها، اختلال در مهارت‌های اجتماعی و گوشه‏ گیری فرزندان، کاهش نوآوری و خلاقیت، نبود تمرکز در تربیت فرزندان، کاهش کنترل و نظارت بر رفتارهای آنها، همه و همه بخشی از تاثیرات گذران اوقات فراغت با بهره مندی، استفاده ناصحیح از فناوری است.
    البته باید یادآور شد فناوری و استفاده از ابزارهای نوین امری انکار ناپذیر و در کل ابزاری مناسب همراه با زندگی در قرن 21 خواهد بود، اما هدف مندی در استفاده مناسب از فناوری و داشتن آگاهی و سواد بهره جستن از آنها در قالب سواد رسانه ای امری است انکار ناپذیر.
    در این ایام در گوشه و کنار شهر مشهد اکران بنرهایی تحت عنوان به زندگی یا به خانواده برگردیم، پیامی است تا ذهن افراد را در راستای همگرایی و هم افزایی جمع صمیمی خانواده بیدار کند.
    مجید عسکری/ مدیر فرهنگسرای فناوری و رسانه مشهد

    تعداد بازدید: 195
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر